Skuteczni w terapii

psycholog kraków

Specjalistyczne Gabinety Psychoterapii i Rozwoju

Masz pytanie? Chcesz umówić się na wizytę?

502 460 605, 888 892 784

Konsultacje psychologiczne

Konsultacją psychologiczną jest pierwsze spotkanie klienta z psychologiem, mające charakter wywiadu, którego celem jest dobranie jak najlepszej formy pomocy. Służy uzyskiwaniu informacji na temat problemu, z jakim klient przychodzi oraz oceny sposobu dotychczasowego i obecnego funkcjonowania. Psycholog zadaje również pytania dotyczące ważnych osób, w tym rodziców, opiekunów, którzy mieli wpływ na kształtowanie się osobowości klienta. Sam wywiad ma charakter terapeutyczny i często pozwala osobie zgłaszającej się dostrzec pewne prawidłowości w jej funkcjonowaniu, zauważyć powtarzalność nieadaptacyjnych zachowań, czasami także odkryć ich źródło. Uporządkowanie przez terapeutę wnoszonych przez klienta treści pozwala wspólnie ustalić jaka forma pomocy będzie najlepsza w danym przypadku.

Udział w konsultacji psychologicznej polecany jest dla wszystkich zgłaszających się po pomoc psychologiczną, niezależnie od tego czy zastanawiają się nad psychoterapią indywidualną, psychoterapią par, dzieci i młodzieży, udziałem w grupie terapeutycznej, grupie wsparcia bądź grupie interpersonalnej. Konsultacje szczególnie polecane są osobom, które nie miały dotychczas żadnego doświadczenia z psychoterapią i pragną znaleźć jak najlepsze rozwiązanie swoich problemów.

Zazwyczaj od jednego do trzech spotkań o charakterze konsultacyjnym pozwala wypracować taką ofertę dla klienta, w której zostaną zaproponowane najodpowiedniejsze formy pomocy.